Skąd mam wiedzieć, że jestem w fazie ketozy?

Poradniki 28 gru 2021

Oznaki ketozy mogą być różnorodne, a ich występowanie jest kwestią indywidualną. Oznacza to, że część z nich możesz nigdy nie doświadczyć, nawet jeśli jesteś w ketozie. Warto dodać, że symptomy o tym mówiące są zarówno pozytywne, jak i negatywne.

Jedną z najprostszych dróg prowadzących do ketozy jest przejście na dietę ketogeniczną. Mówiąc prosto to dieta, która poprzez redukcję węglowodanów wymusza na organizmie przełączenie się na nowe paliwo jakimi są ketony.
Inną opcją jest jeszcze np. Intermittent fasting, czy głodówka.

Utrzymanie niskiego spożycia węglowodanów jest dość proste. Wszystko, co naprawdę musisz zrobić, to wyelminować takie produkty jak: słodycze, większość owoców, pieczywo, ryż, makaron. Następnie wystarczy trzymać się dziennego limitu węglowodanów, który pozwoli Ci wejść i utrzymać stan ketozy.

Pomiar ciał ketonowych

Najdokładniejszym sposobem sprawdzenia, czy jesteś w stanie ketozy, jest zbadanie poziomu ciał ketonowych. Nie jest to niestety najtańsza metoda.
Dzięki wynikowi badania dowiesz się, czy w Twoim organizmie jest już stan ketozy. Prawidłowy poziom ciał ketonowych we krwi wynosi u osób stosujących dietę ketogeniczną od 0,5 do 3,0 mmol/L. Poziom ten może być wyższy podczas głodówek lub po wysiłku fizycznym. Warto dodać, że wyższy poziom ketonów nie oznacza szybszego spalania tłuszczu.

Zmniejszenie apetytu

Nie stracisz całkowicie apetytu, ale miną godziny, zanim zaczniesz odczuwać głód po posiłku. Może się również okazać, że w naturalny sposób zaczynasz jeść mniejsze porcje. Wciąż nie do końca poznano powody, dla których w czasie ketozy zmniejsza się apetyt pacjenta. Jedną z teorii jest wpływ ciał ketonowych na mózg. Drugą natomiast – Zwiększenie spożycia białek i tłuszczów, które dają uczucie sytości na dłuższy czas i skutecznie zapobiegają atakom głodu. Jedno jest pewne – brak nadmiernego apetytu zdecydowanie dobrze wpływa na reduykcję masy ciała.

Bezsenność

Dotyka głównie osób, które dopiero rozpoczynają wchodzenie w stan ketozy.
Na poziomie biochemicznym zjawisko to ma miejsce, ponieważ ograniczenie węglowodanów na początku powoduje podwyższenie poziomu hormonów stresu.
Jest to problem, który zwykle ustępuje po kilku-kilkunastu dniach, gdy organizm przyzwyczai się do nowego rodzaju paliwa. Osoby podczas adaptacji do stanu ketozy zgłaszają problemy z zasypianiem lub wybudzanie się w środku nocy i trudności z ponownym zaśnięciem.

Utrata masy ciała

Chociaż celem ketozy nie jest utraty wagi, to jednak szybka utrata masy ciała przy jednoczesnym ograniczeniu węglowodanów jest dobrym znakiem, że jesteś na drodze do produkcji ketonów. Uwaga! Początkowe szybkie efekty chudnięcia, to głównie utrata wody tkankowej oraz zdeponowanych w ciele węglowodanów, a nie tkanka tłuszczowa. Kiedy jesteś na diecie ketogenicznej, zazwyczaj w pierwszym tygodniu stracisz kilka kilogramów wody i trochę tłuszczu. Bardzo prawdopodobne, że jeśli zdecydowałeś się na tę dietę, bardzo szybko zaczniesz osiągać również spadek tłuszczowej masy ciała.

Obniżenie poziomu cukru we krwi

Badania krwi warto robić regularnie, głównie pod kątem niedoboru składników odżywczych oraz prawidłowych wartości cukrów. W ketozie będziesz notowała obniżony poziom cukru we krwi i podwyższony poziom ciał ketonowych. Zawartość ciał ketonowych mierzy się badając poziom kwasu betahydroksymasłowego (BHB) we krwi.

Nieświeży oddech

Ketogeneza jest procesem, który wytwarza ketony, a na drodze tego procesu powstają też aceton, kwas acetooctowy, a także kwas betahydroksymasłowy.
Nieświeży oddech jest spowodowany nadmiarem acetonu w wydychanym powietrzu.

Tagi

Great! You've successfully subscribed.
Great! Next, complete checkout for full access.
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.