Co zrobić gdy wypadniesz z ketozy?

Poradniki 29 lip 2022

Jak szybko wrócić do stanu ketozy odżywczej i nie zaprzepaścić wcześniejszych wysiłków? Nikt z nas nie jest idealny i każdemu czasem zdarzają się odstępstwa od diety. Czasami zachodzą takie okoliczności, kiedy zwiększa się spożycie węglowodanów, a co za tym idzie – wypada się ze stanu ketozy lub przynajmniej zostaje ona mocno osłabiona.

Człowiek jest ewolucyjnie zaprogramowany w ten sposób, żeby wchodzić i wychodzić ze stanu ketozy w zależności od sytuacji. Jeśli więc zdarzyło Wam się jeść posiłki o dużej zawartości węglowodanów przez dłuższy czas (kilka czy kilkanaście dni), to nie wydarzyła się żadna tragedia. Stosując się do kilku prostych zasad, jesteście w stanie wrócić do stanu ketozy w ciągu kilkudziesięciu godzin. Wszystko sprowadza się tak naprawdę do tego, żeby wykorzystać zmagazynowany glikogen, co pozwoli z powrotem przestawić się organizmowi na paliwo z tłuszczu.

Trening

Zrób trening, ćwiczenia przyspieszą proces wykorzystania glikogenu do celów energetycznych. Gdy ciało nie będzie miało zapasów węglowodanów, ponownie zacznie korzystać z ketonów jako źródła energii. Dodatkowo trening sam w sobie również zwiększy wytwarzanie ciał ketonowych.
Aktywność fizyczna nie tylko przyspieszy zużywanie zmagazynowanego w mięśniach glikogenu, ale ogólnie uwrażliwi komórki na insulinę, co z pewnością wpłynie na szybsze tempo powrotu do stanu ketozy.

Post

Kolejny sprawdzony sposób na szybki powrót do ketozy to skrócenie okna żywieniowego i stosowanie postu przerywanego (Intermittent Fasting).
Możesz wypróbować całkowitą rezygnację z jedzenia ale jeśli post ma stanowić karę za grzech w postaci konsumpcji węglowodanów czy ogólnie kompulsywnego objadania się, to długi post (więcej niż 24 godziny) nie doprowadzi on do niczego dobrego, gdyż będzie wzmacniał złe wzorce zachowań żywieniowych i pogarszał ogólną sytuację. Prawdopodobnie, że Twoja osłabiona silna wola może zaprowadzić Cię do spowrotem do lodówki.

Jeśli zdecytujesz się na post to w tym czasie pij tylko wodę, kawę, ewentualnie ziołowe herbaty bez cukru. To rozwiązanie pozwoli oczyścić jelita, pozbyć się nadmiaru wody z organizmu i szybciej wrócić w stan ketozy odżywczej.

Węglowodany

Ogranicz węglowodany do minimum. Niech jedynym źródłem tego makroskładnika będą zielone warzywa. Właściwie powrót do diety ketogennej to taka keto adaptacja. Ale Twoje ciało wie już jak korzystać z ciał ketonowych jako źródła energii - musi to sobie tylko przypomnieć. Podobnie jak i na początku diety ogranicz mocniej spożycie węglowodanów. Przy tak niskim spożyciu węglowodanów organizm musi zacząć produkować ketony.

Egg Fast, dieta jajeczna

Post na jajach to prosty sposób na zrzucenie kilku kilogramów, bez uczucia głodu. Można go stosować w celu przyspieszenia adaptacji do stanu ketozy.
Z założenia trwa od 3 do 5 dni, podczas których spożywa się tylko jajka, ser i tłuszcze. Jeżeli planujesz zacząć Egg fast, dobrze się przygotuj. Jedzenie jajek przez 5 dni (w dodatku w każdym jednym posiłku), choćby były Twoim ulubionym posiłkiem to jednak wyzwanie. Nie każdemu udaje się przez nie przebrnąć.

Czemu akurat jaja, a nie inny produkt białkowy? Ze względu na bogactwo mikroelementów, co minimalizuje możliwość nabawienia się ich niedoborów. Jajka wspomagają procesy trawienne i pracę wątroby. Liczne badania pokazują, że jedzenie jajek może pomóc czuć się pełniejszym na dłużej. Może to prowadzić do spożywania mniejszej ilości kalorii dziennie, co sprzyja szybszemu powrotowi w stan ketozy odżywczej.

Jako dodatkowe sposoby szybszego powrotu do ketozy można wymienić:

  • długie spacery
  • kawa kuloodporna z olejem MCT
  • ketony egzogenne
  • dobry sen

Stosując te zasady poprawa samopoczucia powinna być zauważalna dosyć szybko. Oczywiście dużo zależy od tego, jak długo stosujecie dietę ketogeniczną i jaka jest Wasza elastyczność metaboliczna. Najważniejsze to wyciągnąć wnioski z tego co się stało i wróć do swojej rozpiski dietetycznej.

Tagi

Great! You've successfully subscribed.
Great! Next, complete checkout for full access.
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.