Jakie owoce można jeść na diecie keto?

Poradniki 8 lip 2022

Jak już zapewne wiecie dieta ketogeniczna to dieta o bardzo niskiej zawartości węglowodanów i dużej zawartości tłuszczu. Najczęściej na początku przygody z keto spożycie węglowodanów jest ograniczone do 20–50 gramów dziennie.

Z tego powodu wiele produktów o wysokiej zawartości węglowodanów jest uważanych za niedozwolone, w tym niektóre rodzaje zbóż, warzyw bogatych w skrobię, roślin strączkowych i owoców.

Nie oznacza to jednak, że owoce trzeba całkowicie wyeliminować. Idealne owoce na diecie keto powinny być przede wszystkim ubogie w węglowodany - zaznaczmy jednak, że mowa tu o węglowodanach netto, czyli z odliczoną zawartością nietrawionego przez organizm błonnika. Pamiętajmy jednak, że owoce na diecie keto zawsze należy spożywać w ograniczonych ilościach.

Całkowicie powinniśmy unikać takich owoców jak: banany, jabłka, gruszki, śliwki, melony itp. Należy również unikać cytrusów, z wyjątkiem niewielkich ilości cytryny i limonki (na przykład w herbacie lub we wodzie).

Awokado

Awokado jest często określane i używane jako warzywo, ale biologicznie jest oznawane jako owoc. Ten owoc o wielu wartościach odżywczych jest źródłem zdrowych kwasów tłuszczowych, dlatego jest szczególnie polecany na diecie ketogenicznej. Można go wykorzystywać do sałatek, koktajli czy guacamole.

hitoshi-namura-ePsIKxISjNU-unsplash

Jagody

Jagody są pełne składników odżywczych i bogate w przeciwutleniacze. Niesłodzone, surowe jagody (mrożone lub świeże) zawierają około 11 g węglowodanów na porcję, co nie zaburzy stanu ketozy.

joanna-kosinska-eVQBXxeCre4-unsplash

Truskawki

Truskawki (obok malin czy jagód) to owoce z najmniejszą zawartością węglowodanów przyswajalnych. Do tego są pożywne, smaczne i pełne korzyści zdrowotnych. Ciekawstką jest, że zawierają więcej witaminy C niż owoce cytrusowe.

natasha-skov-VyRmCBnDj5g-unsplash

Maliny

Maliny są jednymi z najzdrowszych jagód. Podobnie jak truskawki mogą być doskonałym dodatkiem do deserów i koktajli na diecie niskowęglowodanowej lub ketogenicznej.

jeremy-bezanger-T6yw2uxui88-unsplash

Cytryny

Cytryny to popularne owoce cytrusowe. Warto je stosować do aromatyzowania napojów. Nie możemy zapominać też o tym, że sok z cytryny doskonale nadaje się do tworzenia wielu potraw, a przede wszystkim kremów i sosów.

myfanwy-owen-09tUNHKUSrk-unsplash

Arbuz

Arbuz to aromatyczny i nawadniający owoc, który można łatwo dodać do diety ketogenicznej. Arbuz zawiera aż 90% wody, a 100 gram arbuza zawiera 25 węglowodanów.

floh-maier-aFUHu9WNO3Q-unsplash

Podsumowywując... żadna dieta i suplementacja nie pomogą, jeśli nie zadbasz o kluczowe czynniki, takie jak: długość snu, aktywność fizyczna, redukcja stresu, odpowiednie nawadnianie każdego dnia, używki, regularne badania profilaktyczne. Owoce jagodowe są najlepszym wyborem na diecie ketogenicznej ze względu na niewielką zawartość węglowodanów netto. Dodatkowo zawarte w nich przeciwutleniacze chronią przed wolnymi rodnikami (to one odgrywają główną rolę w nowotworach). Poza sezonem warto także sięgać po mrożonki, które są równie wartościowe i zdrowe. Spożywane regularnie, jako element zdrowej i zbilansowanej diety mogą przynieść szereg korzyści zdrowotnych.

Tagi

Great! You've successfully subscribed.
Great! Next, complete checkout for full access.
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.